Nie ulega wątpliwości, że wystawa to jedno z najciekawszych, ale też bardzo wymagających zadań stojących przed muzealnikami. Daje satysfakcję, kiedy widzimy tłumy odwiedzających, ale też na wszystkich etapach rodzi wiele wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć. I to właśnie o nich chcielibyśmy porozmawiać podczas konferencji, która odbędzie się 5 października w Tyskiej Galerii Sportu. Organizujemy ją wspólnie z Muzeum Miejskim w Tychach.

Program:

10.00 – Otwarcie konferencji

10.10 – Aleksandra Matuszczyk (dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach) – „Miasto w pamięci żywej. Znaczenie świadków historii dla programu Muzeum Miejskiego w Tychach”

10.35 – Michał Murzyn (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem) – „Historia miejsca a oferta muzealna. Znaczenie siedziby Muzeum Palace dla prac programach nad nową wystawą stałą Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”

11.00 – Anna Pruss-Świątek (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego) – „Nie tylko ewidencja. Zarządzanie kolekcją muzealną w instytucji regionalnej”

11.25 – Anna Rosińska, Adrian Gazda (fpsystem) „Muzeo – obsługa wystawy w pracach muzealnych – prezentacja Muzeo w wersji internetowej – wspomaganie wystaw – kwerendy na własne wystawy, postępowanie w obsłudze obiektów dla wystawy”

11.45 –12.20 – Przerwa, rozmowy kuluarowe

12.20 – Franciszek Pacewicz (fpsystem) – „Wstęp do wystaw. Omówienie wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych zrealizowanych w ramach projektu Ekspozeo”

12.45 – Andrzej Daniluk (ekspert ds. digitalizacji dóbr kultury) – „No photo, no story. Praktyka doboru i gromadzenia wizerunków ikonograficznych na potrzeby wystaw muzealnych”

13.10 – Michał Wysocki (doradca ds. spraw programowych w nowych i modernizowanych muzeach) – „Dlaczego limit znaków to mit. Wybrane aspekty prac nad tekstami ekspozycyjnymi”

13.35 – Marcin Wiśniewski (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu) – „Ogólnopolskie muzeum regionalne? Miejsce historii powszechnej i regionalnej w pracach scenariuszowych Muzeum Powstania Wielkopolskiego”

13.40 – Ada Buniewicz (fpsystem) – „Ekspozeo – wspomaganie tworzenia wystawy – społeczność, rytm i wspólnota – wektory wystawy”

14.00 – Podsumowanie i zakończenie konferencji

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 18 września 2022, tel. 887 450 212, mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl

foto: Grzegorz Krzysztofik / materiały Muzeum Miejskiego w Tychach

Skontaktuj się z nami

    odwiedŹ nasze media

    © 2022 All rights Reserved. Design by FPSystem